Posiedzenie: 15. Przemówienie senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zmaga się dziś cały świat. Największe i najsilniejsze gospodarki stoją przed wielkim wyzwaniem: jak uchronić się przed skutkami największego od 1870 r. kryzysu gospodarczego?
Bez wątpienia branża turystyczna jest jedną z tych gałęzi gospodarki, które najsilniej odczuwają skutki pandemii koronawirusa. Bez odpowiedniej i przemyślanej pomocy państwa upaść mogą tysiące firm turystycznych w Polsce. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla branży turystycznej.
W momencie wybuchu pandemii trudno było przewidzieć rzeczywiste skutki kryzysu oraz jego wpływ na całą branżę turystyczną. Dziś z perspektywy minionego czasu łatwiej jest określić, jakiej pomocy oczekują podmioty szeroko rozumianej branży turystycznej, z uwzględnieniem tych zawodów, w których praca ma charakter sezonowy.
Zaproponowane w tzw. tarczy antykryzysowej rozwiązania dla turystyki w mojej ocenie wychodzą naprzeciw aktualnym potrzebom i wyzwaniom, przed jakimi stoi cała branża turystyczna w tym momencie.
Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakłada m.in. pomoc dla biur podróży w uzyskaniu środków na pokrycie wypłat za imprezy turystyczne, które na skutek pandemii nie doszły do skutku, a klienci zdecydowali się na odstąpienie od zawartych z organizatorami turystyki umów (utworzenie Turystycznego Funduszu Zwrotów).
Ponadto w ustawie znalazły się zapisy mówiące o tym, że przedsiębiorcy którzy nie opłacili składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia br., zostaną zwolnieni z obowiązku ich opłacania pod warunkiem wykazania przez nich znacznego uszczuplenia przychodów (o co najmniej 80% w stosunku do przychodu z tego samego miesiąca 2019 r.).
Nowelizacja przewiduje również, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia ub.r. i działalność wykonywali sezonowo nie dłużej niż 9 miesięcy w roku. Z postojowego będą mogli skorzystać także agenci turystyczni. Z noweli wynika ponadto, że część branż, która do tej pory skorzystała z postojowego, będzie miała prawo do dodatkowego świadczenia.
Kolejnym rozwiązaniem, jakie przewiduje ustawa, jest utworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który będzie miał na celu wsparcie w przyszłości organizatorów turystyki w sytuacjach nadzwyczajnych (podobnych do obecnego kryzysu wywołanego wybuchem epidemii COVID-19).