Wybory Parlamentarne 2023

Date : 21 października 2023

Wybory parlamentarne już za nami. Ostatnie cztery lata to – z jednej strony – bardzo trudny czas, naznaczony m.in. pandemią COVID-19, czy wybuchem wojny na Ukrainie, ale również charakteryzujący się dynamicznym rozwojem naszego państwa: dużym wzrostem płacy minimalnej, znacznymi nakładami na politykę społeczną oraz ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę.

W niedzielę 15 października Polacy wybrali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Niewątpliwym sukcesem wszystkich osób biorących udział w ostatnich wyborach była rekordowa frekwencja, która wyniosła 74,38 proc. To dobitnie pokazuje, że demokracja w naszym kraju ma się bardzo dobrze, a obywatele są świadomi swoich praw i chcą mieć wpływ na kierunki rozwoju naszego państwa. W skali całego kraju najwięcej mandatów do Sejmu (194) oraz Senatu (34) uzyskali przedstawiciele PiS.

W wyborach do Senatu RP w okręgu 37, obejmującym miasto Nowy Sącz oraz powiaty nowosądecki i gorlicki, najwyższy wynik uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Wiktor Durlak. Dotychczasowy senator Ziemi Sądeckiej i Gorlickiej zdobył 52,71 proc. głosów, znacznie wyprzedzając kandydata tzw. paktu senackiego (27,57 proc.). Wiktor Durlak nie tylko wygrał wybory do Senatu w okręgu 37, ale także znacznie poprawił swój wynik. W wyborach do Senatu RP przeprowadzonych w 2019 r. Wiktor Durlak uzyskał 107 119 głosów, natomiast podczas ostatniej elekcji swój głos na senatora Ziemi Sądeckiej i Gorlickiej oddało 116 069 wyborców. Niewątpliwie, wzrost poparcia to wyraz uznania wyborców dla dotychczasowej pracy senatora Wiktora Durlaka.

Wybory Parlamentarne 2023 4
Wybory Parlamentarne 2023Wybory Parlamentarne 2023
@