Z okazji 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawił uroczystą mszę świętą w katedrze na Wawelu, w której uczestniczyli przedstawiciele rządu, samorządu, służb mundurowych oraz delegacje organizacji społecznych i kombatanckich. W rocznicowych obchodach udział wziął również senator Wiktor Durlak.

W homilii arcybiskup Jędraszewski przypomniał m.in. tragiczne okoliczności sowieckiej agresji na Polskę, a także jej dramatyczne konsekwencje, które trwały przez kolejne dziesięciolecia po II wojnie światowej.

Po uroczystej eucharystii zebrani udali się wspólnie na pl. o. Studzińskiego w Krakowie, gdzie odbyły się główne obchody rocznicowe.

Podczas okolicznościowego przemówienia Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał mówił m.in. o zakłamywaniu historii i lansowanej przez Rosję kłamliwej wersji wydarzeń, według której Związek Sowiecki, po pokonaniu III Rzeszy, przyniósł Europie Środkowej wolność.

Następnie po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej złożono wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i tablicą zesłańców Sybiru.

Uroczystości w 81.rocznicę sowieckiej agresji na PolskęUroczystości w 81.rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
@