Forum Ekonomiczne 2020

Date : 10 września 2020

„Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota” – to hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 8-10 września. W tym roku z powodu pandemii zostało ono przeniesione z Krynicy-Zdroju do Karpacza na Dolnym Śląsku.. Udział w Forum wzięli m.in. przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu i biznesu. Wśród zaproszonych gości był również senator Wiktor Durlak. W sumie do Karpacza zawitało ponad 2500 gości z Europy, Azji Centralnej i USA.

„Forum Ekonomiczne to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie gromadzące polityków, ekonomistów, przedsiębiorców, ludzi nauki i kultury, którzy debatują o bezpieczeństwie, rozwoju gospodarczym, społecznym i sposobach przezwyciężania kryzysów”.

W trakcie Forum Ekonomicznego organizatorzy zaplanowali prawie 200 tematów paneli dyskusyjnych oraz seminariów. Podobnie jak w latach ubiegłych podczas Forum Ekonomicznego przyznane zostały także specjalne wyróżnienia.

Decyzją Rady Programowej, Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 został Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, który funkcje szefa największego polskiego koncernu pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania zainicjował m.in. przejęcie przez Orlen innej paliwowej spółki – Lotosu. Z kolei Firmą Rok zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), a wyróżnienie odebrał prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Gościem honorowym tegorocznego Forum Ekonomicznego była natomiast Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego. Cichanouska to nauczycielka, działaczka na rzecz praw człowieka oraz żona aktywisty i popularnego wideoblogera Siarhieja Cichanouskiego, która dość nieoczekiwanie wystartowała w wyborach prezydenckich na Białorusi po tym, jak jej mąż nie został pozbawiony możliwości startu w wyborach o najwyższy urząd w państwie.

 

 

Forum Ekonomiczne 2020Forum Ekonomiczne 2020
@