W pierwszą sobotę września, Senator RP Wiktor Durlak, wziął udział w IX Edycji Narodowego Czytania. Jest to cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego, publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury, które odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej i ma na celu propagowanie literatury narodowej oraz popularyzowanie czytelnictwa.

W Starym Sączu, przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania senator Wiktor Durlak, wspólnie ze parlamentarzystami, samorządowcami i innymi znanymi osobami z Ziemi Sądeckiej i Gorlickiej czytał fragmenty „Balladyny ” Juliusza Słowackiego, wcielając się w rolę Kirkora. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

IX Edycja Narodowego Czytania – „Balladyna”IX Edycja Narodowego Czytania – „Balladyna”
@