III Posiedzenie Senatu RP
Date : 17 grudnia 2023
W tym tygodniu odbyło się kolejne, 3 posiedzenie Senatu RP. W trakcie jednodniowych obrad senatorowie podjęli uroczystą uchwałę okolicznościową, rozpatrzyli ustawę oraz dokonali zmian w Regulaminie Senatu.
Przed rozpoczęciem obrad marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, w imieniu senatorów, przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.
Z uwagi na fakt, że 3 posiedzenie Senatu RP odbywało się w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, senatorowie postanowili uczcić minutą ciszy wszystkie jego ofiary oraz oddać im hołd w okolicznościowej uchwale. „Stan wojenny jest dziś dla Polaków symbolem tego, do jakich okrucieństw i zbrodni jest zdolna dyktatura, gdy zaczyna tracić władzę i gdy dla jej utrzymania nie wystarczą już fasadowe, pseudodemokratyczne instytucje” – głosi tekst. Ponadto w uchwale możemy przeczytać m.in.: „Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażając szacunek, czci pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice, a także których odwaga i wytrwałość w oporze przyczyniły się do pokojowej zmiany w 1989 r. i ostatecznego upadku systemu komunistycznego w naszej części Europy”.
Ponadto Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ustawa przesuwa termin końcowy wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, a także udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym. Ma to nastąpić nie wcześniej niż 30 marca 2024 r., ale nie później niż 1 stycznia 2025 r.
Senatorowie dokonali również zmian w Regulaminie Senatu, które m.in. umożliwiają marszałkowi, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, skierowanie ustawy budżetowej tylko do Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a nie jak obecnie – do wszystkich właściwych komisji. Ponadto, zgodnie z wprowadzonymi zmianami, w przypadku rozpatrywania ustawy budżetowej przez komisje branżowe, marszałek będzie mógł wyznaczyć im termin na przygotowanie opinii. Co istotne, zasady te będą dotyczyły wszystkich ustaw określających dochody i wydatki państwa, czyli także nowelizacji ustaw budżetowych i prowizorium budżetowego. Wprowadzono również ograniczenie możliwości skorzystania przez komisje z tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej przy wnoszeniu inicjatyw ustawodawczych wyłącznie do ustaw nowelizujących. Jeśli komisja w trakcie rozpatrywania takiej ustawy stwierdzi konieczność wprowadzenia zmian wykraczających poza jej materię (usuwające uchybienia lub lukę prawną), to wówczas będzie mogła przedstawić stosowny projekt ustawy.
Fot. Senat RP.