40. lecie porozumień Sierpnia’80

Date : 31 sierpnia 2020

40. lecie porozumień Sierpnia’80

Wspominając wydarzenia Sierpniowe, które były niezwykle istotne w drodze do wolności Polski, uczestniczyłem w państwowych obchodach w Stoczni Gdańskiej, które zwieńczyła Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego, ministrów i pozostałych znamienitych gości, uczciliśmy wydarzenia z sierpnia 1980 r., a przede wszystkim pamięć o bohaterskich rodakach, którzy mieli odwagę sprzeciwić się władzom PRL. Wraz z Minister Sport i Turystyki Danutą Dmowską – Andrzejuk, Posłem  Janem Kanthakiem, oraz parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości złożyłem kwiaty przy bramie Stoczni Gdańskiej, świadka wydarzeń Sierpnia’80 i ważnym miejscu w powojennej historii Ojczyzny.

Owe porozumienia zakończyły sierpniowe strajki robotników w 1980 r. Były to kolejno porozumienia w: Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz w Hucie Katowice (11 września).

Symbolicznym i najważniejszymi były porozumienia z Gdańska. W efekcie powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który stał się ruchem społecznym, z czasem doprowadził do przemian społeczno-politycznych w Polsce oraz odzyskania upragnionej wolności. Warto również pamiętać, że w ramach porozumień władze PRL zobowiązały się do ograniczenia cenzury, umożliwienia powrotu do pracy robotników represjonowanych w 1970 i 1976 r., czy podjęcia reformy gospodarczej.

40. lecie porozumień Sierpnia’8040. lecie porozumień Sierpnia’80
@