Posiedzenie 42. Wystąpienie Senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią polskiej gospodarki oraz fundamentem naszego bezpieczeństwa żywnościowego. A zadaniem rządu jest tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju obszarów wiejskich, skutkujących m.in. wzrostem efektywności produkcji rolniczej. Rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie realizuje ambitny program dla polskiej wsi. Przejawem tych działań są np. dopłaty do nawozów, zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego, rozwiązania dotyczące sprzedaży bezpośredniej (rolniczy handel detaliczny), ustawowe zobligowanie samorządów do tworzenia miejsc, gdzie rolnicy nieodpłatnie mogą sprzedawać swoje płody rolne, czy budowa polskiego holdingu spożywczego. Warto także wspomnieć, iż obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje zmiany dotyczące waloryzacji emerytur rolniczych.
Dzisiaj procedujemy nad ustawą, która wprowadza zmiany dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników, zmiany, które były postulowane przez samych rolników oraz organizacje rolnicze. Bez wątpienia zaproponowane w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników rozwiązania są korzystne dla osób pracujących na roli oraz ich rodzin. Nowelizacja zakłada m.in., że rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie emerytalne w pełnej wysokości – obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Warto w tym miejscu także podkreślić, że dotychczas rolnik, który przechodził na emeryturę, musiał pozbyć się gospodarstwa poprzez jego wydzierżawienie, sprzedaż bądź przekazanie ziemi potomkom.
Ustawa reguluje również kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego (KRUS) i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS) – rolnicy i ich domownicy będą mogli bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji. Dzięki tej zmianie rolnicy będą mogli także unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania, oprócz działalności rolniczej, dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ponadto ustawa wprowadza możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Nowelizacja przewiduje także, że rolnicy emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość otrzymania skierowania na turnusy regeneracyjne.
Bez wątpienia zaproponowane w ustawie rozwiązania są korzystne dla rolników oraz realizują zgłaszane przez nich postulaty. Wpisują się również w szeroki program zmian dla polskiej wsi realizowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Polska jest dziś całkowicie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych, co ma szczególne znaczenie w czasie trwania wojny na Ukrainie. Niemniej jednak musimy podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią. Dlatego należy wprowadzać takie rozwiązania, które z jednej strony pozwolą na rozwój obszarów wiejskich, unowocześnienie gospodarstw rolnych, wzrost produkcji rolnej, a z drugiej pozwolą rolnikom uzyskiwać godziwy zysk za swoją pracę oraz systematycznie podnosić poziom życia na wsi. To dzięki pracy rolników na nasze stoły trafia zdrowa żywność. Ich wysiłek i ciężka praca przyczyniają się do rozwoju całej gospodarki, dlatego ten trud musi być odpowiednio doceniony.