Posiedzenie 39. Wystąpienie Senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad punktem 8. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy – Prawo wodne
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Ograniczanie biurokracji poprzez upraszczanie procedur oraz przepisów to wyzwanie naszych czasów. Dziś coraz trudniej przeciętnemu obywatelowi poruszać się w gąszczu przepisów, które regulują praktycznie każdą sferę naszego życia. Taki stan rzeczy charakterystyczny jest dla większości państw europejskich czy instytucji unijnych.
Niewątpliwie wprowadzanie uproszczeń jest jak najbardziej potrzebne i zasadne, o ile nie ma negatywnego wpływu na zachowanie bezpieczeństwa oraz nie naraża na straty państwa lub samorządu. Dlatego warto popierać wszelkie inicjatywy ustawodawcze rządu w tym zakresie. Czas pandemii, jak również skutki wojny na Ukrainie pokazują, że przyspieszenie i uproszczenie pewnych procedur jest możliwe, a w połączeniu z wprowadzaniem kolejnych e-usług jest to bardzo korzystne dla obywateli.
Procedowana ustawa ma na celu usprawnienie procesu tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, który obecnie jest skomplikowany i długotrwały. Zaproponowane w ustawie przepisy przewidują m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego i składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu.
Zgodnie z nowelizacją zmienić ma się także forma wyrażania zgody na utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – z uchwały rady gminy na milczące załatwienie sprawy albo sprzeciw wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jak pokazuje praktyka, podjęcie uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na organizację miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli przez radę gminy jest jednym z najdłużej trwających etapów całego procesu uzyskiwania takiej zgody, jako że posiedzenia rady gminy odbywają się z różną regularnością, w szczególności w okresie wakacyjnym.
Zaproponowane w ustawie przepisy zmniejszają również liczbę dokumentów i załączników, jakie muszą zostać złożone w celu utworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Nie trzeba będzie np. dołączać wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym zakresie odpowiednimi danymi dysponują wójt, burmistrz lub prezydent miasta, którzy będą mogli zweryfikować zgodność danego zamierzenia z obowiązującym na terenie gminy planem zagospodarowania przestrzennego.
Szanowni Państwo, w Polsce nie brakuje pięknych miejsc, które mogą być z powodzeniem wykorzystane w celu tworzenia tymczasowych kąpielisk. Ma to szczególne znaczenie dla mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych ośrodków miejskich, bo to zazwyczaj w dużych miastach znajdują się baseny czy aquaparki. Obecnie obowiązujące przepisy sprawiają, że w celu tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli np. w lipcu stosowne dokumenty trzeba złożyć już w marcu. Taki stan rzeczy wymaga więc zmiany. Wprowadzenie przepisów procedowanej ustawy pozwoli na tworzenie tymczasowych kąpielisk w terminie 30 dni od dnia złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku, oczywiście z założeniem, że nie ma przeciwwskazań związanych np. z ochroną przyrody, zdrowiem publicznym czy bezpieczeństwem. Mając na względzie przedstawione kwestie, należy przyjąć ustawę o zmianie ustawy – Prawo wodne.