Pierwsze dni maja są szczególne w naszej Ojczyźnie. Obchodząc 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, w wyjątkowy sposób oddajemy część symbolowi narodowemu, oraz uświadamiamy sobie wartość owego symbolu dla naszej polskiej tożsamości. Flaga Polski na przestrzeni lat była wymownym znakiem niepodległości, a także dobitnie wyraża „krew i bliznę” rodaków oddających życie za Ojczyznę. Natomiast 3 maja obchodzimy Narodowe święto konstytucji z 1791 r.

W tym roku z powodu epidemii owe dni przeżywamy wyjątkowo, bo bez tradycyjnych tłumnych uroczystości, ale również patriotycznie i z pamięcią.

W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – nowoczesnego aktu prawnego (pierwszego w Europie), który był przełomowym w naszych dziejach oraz manifestacją dążeń wolnościowych Narodu. W tym szczególnym dniu uczestniczyłem we mszy św. w Bazylice Mniejszej w Grybowie w intencji Ojczyzny a następnie zapaliłem znicz przy grybowskim Pomniku Ofiar w parku miejskim, oraz pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu.

Świętując to wydarzenie  wspominamy Ojców Konstytucji z 1791 r., a także wszystkich rodaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Bądźmy dumni z naszych symboli narodowych i historii Ojczyny.

Vivat Naród! Vivat Polska! ??????

fot. Krzysztof Gryzło

Święto Konstytucji 3 maja. Uroczystości inne niż zwykle.Święto Konstytucji 3 maja. Uroczystości inne niż zwykle.
@