Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Bez wątpienia wybitni sportowcy są najlepszymi ambasadorami Polski na arenie międzynarodowej. Sukcesy sportowe podnoszą prestiż naszego państwa na świecie oraz przyciągają uwagę zarówno inwestorów, jak i turystów. Sport jest również jedną z kluczowych dziedzin życia społecznego i publicznego, integruje on ludzi o różnych poglądach i statusie materialnym, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości oraz pozwala przezwyciężać uprzedzenia. Co więcej, wartości uznawane w sporcie i wyrażane poprzez sport wykraczają poza areny sportowe. Popularność sportu pozwala promować takie wartości i postawy jak fair play, etos pracy czy konsekwencja w dążeniu do celu – to uniwersalne wartości, które pożądane są w każdym społeczeństwie.

W dzisiejszych czasach sport, zarówno ten amatorski, jak i profesjonalny, wymaga sporych nakładów. Wydatki te należy jednak traktować nie jako koszt sam w sobie, ale jako inwestycję na przyszłość. Stworzenie odpowiednich warunków, szkoleń, programów, zapewnienie stabilizacji finansowej dla utalentowanych sportowców ma bezpośredni wpływ na osiągane przez nich wyniki sportowe. Polska ma ogromny potencjał sportowy. Trzeba umieć to odpowiednio wykorzystać, bo korzyści z sukcesów polskich sportowców mają pozytywny wpływ na naszą gospodarkę i społeczeństwo.

Podstawowym celem procedowanej ustawy o zmianie ustawy o sporcie jest zwiększenie kwot stypendiów, nagród i wyróżnień dla wybitnych sportowców. Dotychczasowa stawka podstawy obliczania stypendiów oraz nagród dla sportowców to stała kwota, która obecnie wynosi 2 tysiące 300 zł. Została ona ustalona jeszcze w 2005 r., a więc prawie 20 lat temu. Od tego momentu ceny dóbr i usług znacząco wzrosty. Zgodnie z nowymi przepisami podstawa obliczania wysokości stypendiów oraz nagród dla sportowców ma zostać uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu obowiązujące obecnie stawki stypendiów i nagród pieniężnych wzrosną o ok. 20%. Co istotne, uzależnienie podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego i nagród pieniężnych od minimalnego wynagrodzenia za pracę pozwoli na ich coroczną, automatyczną waloryzację wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego.

Zmiana podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego pozwoli także ministrowi sportu i turystyki na większe wsparcie najbardziej uzdolnionych członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat. Chodzi tutaj o zapewnienie dodatkowej pomocy materialnej, obok stypendiów określonych w ustawie o sporcie. Wsparcie będzie obejmować proces szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także obszar pozasportowy, aby umożliwić młodym członkom kadry narodowej łączenie kariery sportowej z nauką lub podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz godne reprezentowanie Polski.

Zmiana podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego obejmie również zawodników, którzy znaleźli się w szczególnie złożonej sytuacji sportowej lub życiowej, a chcą kontynuować karierę sportową. Dotyczyć to będzie także wyróżniających się trenerów, których praca szkoleniowa jest istotna z punktu widzenia realizacji celów ministra sportu i turystyki.

Co do zasady nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., niemniej jednak w ustawie znalazły się zapisy, dzięki którym sportowcy, którzy osiągną wybitne wyniki podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich będą mogli ubiegać się o stypendia sportowe, wyróżnienia i nagrody pieniężne na nowych zasadach.

Popieram zaproponowane w ustawie rozwiązania. Urealnienie stawek stypendiów oraz uzależnienie ich od płacy minimalnej jest jak najbardziej zasadne, a nasi utalentowani sportowcy zasługują na wsparcie ze strony państwa.

Przemówienie Senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad pkt 11. porządku obrad: o zmianie ustawy o sporciePrzemówienie Senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad pkt 11. porządku obrad: o zmianie ustawy o sporcie
@