Jak co roku, 1 maca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu w całej Polsce obywają się liczne uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – podkreślał Lech Kaczyński.
Senator RP Wiktor Durlak uczcił pamięć Żołnierzy Niezłomnych i wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych w Gorlicach przez poseł Barbarę Bartuś, które odbyły się po patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezesa IPN, dra Jarosława Szarka. W programie uroczystości znalazły się m.in. uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Niezłomnych, okolicznościowa prelekcja pracownika IPN, koncert laureatów Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Fot. Krzysztof Gryzło

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
@