Dożynki Gminne w Ropie

Date : 16 sierpnia 2021

Po trudzie pracy na roli nadszedł czas świętowania i dziękowania za dobre zbiory. Podobnie jak w innych rolniczych miejscowościach, również w gminie Ropa, zorganizowane zostały tradycyjne dożynki. Tegoroczne Dożynki Gminne w Ropie rozpoczęły się przejściem korowodu spod Urzędu Gminy do Kościoła pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. 

Po mszy św., mieszkańcy gminy udali się w orszaku z wieńcami żniwnymi przed scenę widowiskową, by wspólnie cieszyć się z pomyślnie zakończonych prac polowych.

Jak nakazuje tradycja dożynkowa ważnym elementem święta plonów są zawsze obrzędy: przekazania wieńców i dzielenia chleba. Okazały wieniec przyjął od gospodarzy wójt Gminy Ropa Karol Górski oraz Przewodniczący Rady Gminy Ropa Bogusław Łukaszyk

W tym roku, na scenie w Ropie wystąpiły m.in. zespoły: Kapela „Pogórzanie”, folkowy zespół OREADA, a po koncercie odbyła się zabawa taneczna pod chmurką, można też było degustować regionalne smakołyki. Również najmłodsi nie mogli narzekać na brak atrakcji, na terenie stadionu sportowego działał park rozrywki dla dzieci oraz ogródek gastronomiczny dla dorosłych.

Wśród przybyłych na dożynki gości byli m.in.: Senator RP Wiktor Durlak, poseł Jan Duda, pani poseł Barbara Bartuś, starosta gorlicki pani Maria Gubała, radni gminni, duchowni, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i mieszkańcy wszystkich miejscowości gminy Ropa.

Dożynki Gminne w RopieDożynki Gminne w Ropie
@