XI Posiedzenie Senatu RP
Date : 9 maja 2024
9 maja zakończyło się 11. posiedzenie Senatu RP. W trakcie dwudniowych obrad senatorowie m.in. podjęli uchwałę okolicznościową w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do UE, wprowadzili zmiany do Regulaminu Senatu oraz przyjęli 5 ustaw.
Bez poprawek Senat przyjął nowelizacje ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która umożliwi wypłatę dodatków do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Zgodnie z nowelizacją dodatki w wysokości tysiąca złotych brutto będą przyznawane w ramach programów przyjmowanych uchwałami Rady Ministrów i finansowane z Funduszu Pracy. Dodatki mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Bez zmian senatorowie przyjęli również nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Ustawa zakłada wprowadzenie programów pozwalających na wypłatę od 1 lipca 2024 r. dodatku 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej. Dodatki obejmą osoby pracujące w jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.
Dodatki obejmą także osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce, i dziennych opiekunów. Wprowadzone rozwiązania mają objąć ok. 190 tys. osób.
Senat wprowadził natomiast poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zmienia przepisy dotyczące wyboru sędziów do KRS. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami wszyscy sędziowie w Polsce, a nie Sejm, będą wybierać 15 członków-sędziów KRS. Jedna z poprawek Senatu zakłada, że kandydatami do KRS będą mogli być również sędziowie powołani do KRS po zmianach Radzie z grudnia 2017 roku. Senatorowie poparli też poprawkę zmierzającą do wprowadzenia zasady, według której sędziowie będą mieli więcej niż jeden głos w wyborach członków KRS. Poprawka zakłada, że głosujący na członków KRS sędzia będzie mógł poprzeć w sumie 11 kandydatów-sędziów: trzech z sądów rejonowych, dwóch z sądów okręgowych, dwóch z sądów apelacyjnych, po jednym z Sądu Najwyższego, NSA, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych. W opinii senatorów KO i Lewicy poprawka ta zapewni większą reprezentatywność nowego składu KRS..
Fot. Senat RP.