XIII Posiedzenie Senatu RP

Date : 5 czerwca 2024

W środę 5 czerwca zakończyło się 13. posiedzenie Senatu RP. W trakcie dwudniowych obrad senatorowie m.in. rozpatrzyli cztery ustawy oraz przyjęli uchwałę okolicznościową w związku z 20. rocznicą śmierci Jacka Kuronia.

Z poprawkami Senat przyjął ustawę o ochronie sygnalistów, która stanowi implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy PE i Rady UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Ustawa reguluje m.in. warunki objęcia ochroną oraz środki ochrony osób zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa (tytułowych sygnalistów), jak również zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych. Spośród pięciu poprawek do ustawy przyjętych przez senatorów najważniejsza zakłada usunięcie prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które mogą zostać zgłoszone lub ujawnione publicznie przez sygnalistę.

Senat bez zmian przyjął natomiast nowelizację ustawy – Kodeks pracy. Ustawa ma na celu umożliwienie pełnego wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Nowelizacja polega na dodaniu czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Substancje reprotoksyczne to m.in.: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.

Senat nie wniósł także poprawek do nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Nowela wprowadza uproszczoną formę dopłat (niewymagającej spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności) dla małych gospodarstw rolnych do 5 ha oraz dobrowolne ugorowanie za dodatkową dopłatą, czyli tzw. ekoschematy.

Izba wyższa podjęła również uchwałę o przyjęciu bez zmian ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa dokonuje implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Celem ustawy jest zwalczanie oszustw podatkowych, poprzez zapewnienie wspólnej dla wszystkich państw UE sprawozdawczości finansowej, dotyczącej raportowania dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem platform cyfrowych.

Fot. Senat RP.

XIII Posiedzenie Senatu RPXIII Posiedzenie Senatu RP
@