Posiedzenie 45. Wystąpienie Senatora Wiktora Durlaka w dyskusji nad punktem 5. porządku obrad: ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Przerwane w wyniku pandemii łańcuchy dostaw, spekulacje na rynkach surowców energetycznych oraz wojna na Ukrainie mają olbrzymi wpływ na globalną gospodarkę. Bardzo wysoka, a w wielu przypadkach największa od kilkudziesięciu lat inflacja dotyka dziś nawet najbogatsze państwa świata. W ostatnim czasie stopy procentowe podnosiły takie potęgi gospodarcze jak USA, Szwajcaria czy Japonia. Złe prognozy gospodarcze płyną niemal z każdego zakątka globu – inflacja, wysokie ceny żywności i energii – chociaż niektórzy nadal uważają, że za inflację w Polsce odpowiedzialny jest rząd.
Niestety, zjawisko inflacji najbardziej dotyka gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. W związku z tym rząd Zjednoczonej Prawicy cały czas podejmuje działania zmierzające do ograniczania negatywnych skutków wywołanych inflacją. Wspomnieć tu należy chociażby takie inicjatywy jak wprowadzenie tarcz antyinflacyjnych, dopłaty do węgla czy wypłata tzw. czternastych emerytur.
Dziś procedujemy nad ustawą, która m.in. wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br. oraz wprowadza nowe rozwiązania wspierające kredytobiorców, tzw. wakacje kredytowe oraz zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Te instrumenty to realna i oczekiwana przez wielu Polaków pomoc.
Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy. Będą one mogły wnioskować o 4 miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po 2 miesiące w III i IV kwartale) i po 1 miesiącu w każdym kwartale roku 2023. Wakacje kredytowe dotyczą części zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Ponadto ustawa przewiduje, że terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.
Przyjęta ustawa zakłada też, że do końca roku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkowo kwotą 1,4 miliarda zł i wyniesie w sumie ponad 2 miliardy zł. Dzięki temu FWK będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Ponadto wniosek o pomoc z FWK będzie można złożyć online.
Ustawa zakłada również, że w przyszłości banki będą stosowały korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów niż WIBOR – od 2023 r. zastąpić ma go inna stawka, która z założenia ma lepiej odpowiadać realiom rynkowym i ma być niższa, co przełoży się na mniejsze raty kredytów.
Przyjęcie zaproponowanych w ustawie rozwiązań bez wątpienia pozwoli ograniczyć negatywne skutki inflacji, z którą zmaga się dziś cały świat. W tym trudnym czasie musimy w szczególności wspierać osoby o najniższych dochodach. Nie możemy również zapominać o kredytobiorcach, którzy w ostatnim czasie mocno odczuli wzrost stóp procentowych.