Posiedzenia Komisji Senackich poprzedzające obrady Senatu RP
Date : 25 czerwca 2024
W tym tygodniu odbyły się posiedzenia komisji senackich, które poprzedziły rozpoczęcie obrad Senatu. Przedmiotem prac komisji były głównie ustawy, które znalazły się w porządku obrad 14. posiedzenia Senatu RP.
Na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności senatorowie omówili założenia ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku. Nadrzędnym celem ustawy jest zapewnienie współpracy i monitorowanie działań wszystkich służb, które zaangażowane będą w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Mimo zastrzeżeń zgłaszanych do ustawy przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu – dotyczących art. 8 ustawy, który wyłącza stosowanie przepisów prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień na roboty budowlane, dostawy lub usługi udzielanych w związku z przewodnictwem Polski w Radzie UE – członkowie komisji przyjęli ustawę bez poprawek.
Z kolei nowelizacja kodeksu wyborczego była przedmiotem obrad połączonych komisji – Komisji Ustawodawczej, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Członkowie komisji zarekomendowali Izbie wyższej przyjęcie ustawy bez poprawek.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego rozszerza uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a także w wyborach do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców – zarówno w kraju, jak i za granicą. Natomiast, zgodnie z zapisami ustawy, w wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. Z kolei we wszystkich wyborach z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby, które będą na będą przebywać na kwarantannie.
Zgodnie z zaproponowanymi w ustawie rozwiązaniami, zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca będzie zgłaszał wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Z kolei zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłaszany ma być konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów.
Fot. Senat RP.